Co se říká o psech
Některé „pravdy“ jsou tak často opakované, že o nich pak vlastně ani moc nepochybujeme. Tak jsou zažité. Platí to i v případě mýtů o psech. Přinášíme pár příkladů.
Že nevidí barevně
To, že psi vidí jen černobíle je hodně rozšířená fáma. Pravda je, že rozlišují jiné barevné spektrum, než je tomu u nás lidí. Jejich oči mají jen dvě buňky pro barevné vidění (čípky). Jejich zrak je tzv. dichromatický. Podobné to je u lidí, kteří jsou barvoslepí. Tento fakt s největší pravděpodobností stojí a vznikem onoho „psího černobílého“ vidění. Psi vidí dvě barevné skupiny, v nichž dále nerozlišují odstíny. Zkrátka barvy vidí, ale jen některé. Ale jeho oči zase mnohem lépe rozlišují obrysy. Lépe než oči lidí a primátů, kteří mají v oku čípky tři a vnímají díky tomu více barev.
Že psí blechy nejdou na člověka
Tak to je „klasika“. Jako vtip to říkáme často. Ale také to není tak jednoduché. Pejsky mnohem více než blechy psí obtěžují blechy kočičí. Jsou více rozšířené. Ale jakékoli bleše se mnohem více líbí v srsti zvířátek, než na „holých“ lidech. Ovšem když jsou chlupáči moc hustě osídleni“ a bleškám se nedostává dost potravy, pak jim stačíme i my a klidně si na nás přeskočí.
Že zdravý pes se pozná podle vlhkého čenichu
To je také tradiční pověra. Její kořeny jsou asi již ve starém biblickém příběhu. Podle něj pomohl pes zachránit Noemovi Archu tak, že díru v ní ucpal svým čenichem. Vlhký čenich pak dostal od Boha jako symbol připomínající tento čin. Lovci si prý do své smečky podle čenichu vybírali nové psy. Za zdravého byl považován jen ten, který měl vlhký čumáček. Pravdou ovšem je, že psi svým čenichem reagují na okolní teplotu a vlhkost. Když mají tedy čenich horký, nemusí to nutně znamenat horečku. Jistější je měření teploty v konečníku. A pokud máme o zdraví psího kamaráda pochybnosti, měli bychom ho vzít raději hned veterináři.
Že starého psa novým kouskům nenaučíš
Také velice známé rčení, ovšem není to tak docela pravda. Slouží často některým páníčkům jako výmluva. Je to pohodlnější, než pejska důsledně a trpělivě učit. I starší psi jsou hraví a mohou se něco nového naučit. Nebo nějaký zlozvyk naopak odnaučit!