Co je to Fibonacciho posloupnost a jak ji prakticky využít?
Odkud se bere název Fibonacciho posloupnost a jak ji můžeme využít v běžném životě? Leonardo Fibonacci byl italský matematik z doby středověku. Během svého života se zajímal zejména o využití jednoduchých matematických systému k praktickému užití. Jeho návrhy využívali zejména obchodníci. I v dnešní době se některé z jeho matematických systémů mohou objevit v obchodování. Přesněji tedy na burze cenných papírů. Pokud byste se chtěli dozvědět, jakým způsobem byla Fibonacciho posloupnost využita, můžete se podívat na následující odkaz, který popisuje mechaniky využití posloupnosti na burzách popsané matematikem zvaným Fibonacci https://www.tradecz.cz/fibonacci-a-trading/.
Fibonacciho posloupnost se nevyužívá pouze v sektoru obchodování, ale můžeme na ni narazit i v přírodě. Právě z přírodních jevů dokázal tento italský matematik popsat zmíněnou posloupnost. O jaké přírodní jevy se jedná? Je jich nespočet. Například způsob, jakým na stromě rostou větve, nebo jakým způsobem se množí králíci či jiná zvířata… Abyste si to mohli nějakým způsobem představit, zde je příklad: představte si pyramidu čísel. Na vrchu máme číslo jedna, o řádek pod jedničkou máme dvě další jedničky. Na dalším řádku už jsou tři čísla, přičemž číslo prostřední tvoří součet čísel nad ním. Ve třetím řádku tedy máme čísla jedna, dva, jedna. Takovýmto způsobem pokračujeme dále.
Aplikace Fibonacciho posloupnosti se uplatňuje třeba i u květin. Například u slunečnice. Kdy se její uspořádání semínek podobá spirále o dvou po sobě jdoucích čísel Fibonacciho posloupnosti. I v říši zvířat můžeme nalézt tuto posloupnost. Zejména u rohů některých zvířat z čeledi turovitých (bizon, antilopa apod.) Tato posloupnost ukazuje, jakým způsobem příroda pracuje a že téměř vše se dá vysvětlit matematicky či pomocí fyziky. Nemusíme všemu stoprocentně rozumět, ale je dobré mít alespoň ponětí, jak některé věci pracují, abychom se mohli lépe ve světě orientovat a předpokládat jeho chování.