Kolik člověku zaplatí?
Lidé žijí obvykle díky penězům, které si vydělají. A aby si je vydělali, musí tedy někde pracovat. To dá rozum.
Jenže kvalita života závisí mimo jiné i na tom, jaké jsou příjmy člověka z jeho práce. A tak si musí zaměstnanec v rámci možností zajistit, aby byly jeho příjmy dostačující. Což ale nemusí být právě snadné. A to nejen proto, že se zaměstnavatelé leckdy nepředají, ale i proto, že si lidé nejednou sami nedokážou spočítat, kolik že to dostanou.
Zaměstnavatelé totiž lidem nejednou automaticky nabízejí hrubou mzdu. A to není právě ta částka, kterou dostanou zaměstnanci vyplacenou. Hrubá mzda označuje jenom to, na kolik peněz každý zaměstnanec svého zaměstnavatele přijde. Jenže taková hrubá mzda v sobě skrývá i peníze, které jsou zaměstnanci ještě před vyplacením strhávány. Sebere se z ní daň z příjmu, zdravotní a sociální pojištění, a někdy třeba i exekuce. A i když se uplatní nějaké z nabízejících se daňových zvýhodnění, není nikdy výsledná částka, tedy čistá mzda, odpovídající svou výší mzdě hrubé.
A jak si provést výpočet čisté mzdy, aby zaměstnanec hned po zjištění své hrubé mzdy věděl, kolik doopravdy dostane? Existuje pochopitelně několik způsobů, jak to zvládnout. Ale žádný z nich není jednodušší a výhodnější než využití internetové kalkulačky. U té totiž stačí zadat potřebné údaje, a i ten, kdo účetnictví ani trochu nerozumí, může rázem hravě zjistit, kolik bude dělat jeho faktická výplata. A zjistí to navíc zadarmo.
A tak by měli lidé, kteří nemají v záležitostech své mzdy jasno, spoléhat právě na tento nástroj a využívat ho. Protože tak se nejlépe dozví, za co budou žít, ještě dříve, než odpracují své a dostanou výplatu.
Nikomu tak nemusí hrozit, že kývne na zdánlivě hezkou hrubou mzdu, jež ho ale v konečném důsledku neuživí. Nikdo nemusí žít v nejistotě, zda si za svou výplatu bude moci dovolit vše, co potřebuje.