TISÍC PODOB VÁNOC
USA
Američané jsou milovníci Vánoc, kýčové výzdoby, všudypřítomných světýlek a Santy Clause. Většina Američanů považuje Vánoce za nejdůležitější období v roce. Rodiny se scházejí u slavnostního stolu, na kterém nesmí chybět krocan s nádivkou a brusinkovou omáčkou, vaječný koňak a šunka. Dárečky se rozbalují 25. prosince ráno. Obtloustlý Santa Claus do domů vstupuje výhradně komínem a jeho saně jsou taženy osmi soby. Nejznámější z nich je Rudolph s červeným nosem.
ASIE
V Asii se slaví Vánoce různě, podle toho o jakou konkrétní zemi se jedná. Například v Číně slaví Vánoce asi 35 milionů křesťanů, kteří zde žijí. 24. prosince navštěvují kostely, domy si zdobí malovanými lucernami a vánoční stromek zdobí papírovými řetězy či květinami. V Číně roznáší dárky Tun Čche Lao-žea, což v překladu znamená „Vánoční starý muž“. Nekřesťané Vánoce oficiálně neslaví, ale i přesto, zde najdeme obchody vyzdobené vánoční tématikou a s vánoční atmosférou, jako na Západě. Na venkově se Vánoce skoro vůbec neslaví. Například v Rusku se Vánoce slaví až
6. ledna, vánočnímu stromečku se tam říká Jolka a dárečky roznáší Děda Mráz.
AFRIKA
My Evropané si asi neumíme představit slavit Vánoce na pláži, bez jediné sněhové vločky a navíc ještě ve vedrech. Pro Afričany je to však naprosto normální. Vánoce v Africe mají pro křesťany hodně náboženský a duchovní charakter. Afričané si většinou nemohou dovolit kupovat drahé dary, obdarovávají se tak například učebnicemi, které jsou pro ně vysoce cenné. Afričané se také účastní dlouhých mší.
AUSTRÁLIE
Ani v Austrálii si neužijí zasněžené Vánoce, ale spíš plážové radovánky. I v Austrálii nosí dárky Santa Claus a vkládá je do punčoch zavěšených na krbu a dárky se stejně jako v Americe rozbalují, až
25. prosince ráno. I v Austrálii je oblíbené slavnostní jídlo krocan, ale i mořské plody, různé druhy salátů a švestkový pudink.